Wyszukiwarka

Lista Innowacji

Turbina wiatrowa VHAWT dla zastosowań indywidualnych
Akademia Górniczo - Hutnicza
Akademia Górniczo - Hutnicza - CTT
Branża: Odnawialne źródła energii, Technologie energetyczne
Kierownik: dr hab. inż. Marek Jaszczur, prof. AGH
Możliwe formy komercjalizacji: spółka typu spin-off, sprzedaż, licencja
Na rynku funkcjonuje olbrzymia różnorodność turbin wiatrowych. W większości są to konstrukcje bardzo duże i niedostosowane do warunków wietrzności panujących na obszarze Polski. Dostępne konstrukcje małych przydomowych turbiny wiatrowych również nie wykorzystują swojego potencjału i nie są zoptymalizowane pod kątem wykorzystania w gospodarstwach domowych. W zgłaszanym rozwiązaniu istotę stanowi prototyp unikatowej niewielkiej kompaktowej przydomowej turbiny wiatrowej VHAWT zoptymalizowanej pod kątem niewielkich prędkości wiatru występujących najczęściej na terenie naszego Kraju, która będzie służyła do efektywnej konwersji energii wiatru na energię elektryczną. Opracowane rozwiązanie bazuje na trzech unikatowych cechach niespotykanych w innych rozwiązaniach: (a) wykorzystuje turbinę o osi pionowej zainstalowaną poziomo, (b) miejsce instalacji turbiny wiatrowej jest starannie dobrane, umiejscowione jest na budynku w taki sposób, że bryła budynku traktowana jest jako dyfuzor zwiększający lokalnie prędkość wiatru, (c) wirnik turbiny wiatrowej jest specjalnie zaprojektowany pod „dyfuzor” i prędkości wiatru występujące najczęściej na terenie naszego Kraju. Rozwiązanie będzie przystosowane do wykorzystania wiatru cechującego się małymi wartościami prędkości powietrza oraz dużą i gwałtowną zmiennością prędkości. Zaprojektowane urządzenie będzie mogło być wykorzystane przez użytkowników indywidualnych i będzie charakteryzowało się niskim poziomem hałasu oraz estetyką. Proponowane rozwiązanie pozwoli na lokalną produkcję energii elektrycznej i stanowi doskonałe uzupełnienie obecnie powszechnie instalowanych przydomowych systemów fotowoltaicznych. Szacowana wartość produkcji energii elektrycznej z proponowanej turbiny wiatrowej przewyższa trzykrotnie wartość produkcji z systemów fotowoltaicznych (o tej samej mocy) i jest największa w okresie jesienno-zimowym gdy nasłonecznienie jest najmniejsze co jest niezwykle korzystne tak dla lokalnego użytkownika jak i krajowego systemu elektroenergetycznego.
Słowa kluczowe: turbina wiatrowa, czysta energia, energia wiatru,
Logo Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój Logo Rzeczpospolita Polska Logo Ministerstwo Edukacji i Nauki Logo Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program pod nazwą „Inkubator Innowacyjności 4.0” realizowany jest w ramach projektu pozakonkursowego pn. „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Działanie 4.4).
Go to top