Wyszukiwarka

Lista Innowacji

Mobilny autonomiczny układ skanowania przestrzennego
Akademia Górniczo - Hutnicza
Akademia Górniczo - Hutnicza - CTT
Branża: Automatyka i robotyka
Kierownik: dr inż. Krzysztof Lalik
Możliwe formy komercjalizacji: spółka typu spin-off, sprzedaż, licencja
Technologia AR (ang. augmented reality) służy do połączenia otoczenia z elementami świata cyfrowego. Urządzenia umożliwiające korzystanie z tej technologii są wyposażone w szereg czujników służących do określenia orientacji i położenia urządzenia w przestrzeni. Pozyskując dane z sensorów w czasie rzeczywistym, po odpowiednim przetworzeniu i ich połączeniu możliwe jest utworzenie modelu przestrzennego otoczenia. Do analizy i przyporządkowania pozyskiwanych danych zostanie użyty algorytm bazujący na konwolucyjnej sieci neuronowej. Sieci konwolucyjne idealnie sprawdzają się w pozyskiwaniu cech z obrazów. W wyniku ekstrakcji cech, w połączeniu ze znajomością położenia powstanie wirtualny model 3D otoczenia. Mapowanie przestrzeni może zostać wykonane przez osobę, która będzie chodziła w okularach rozszerzonej rzeczywistości, wówczas w miejsce w które zostanie skierowana głowa człowieka zostanie zdigitalizowane. Alternatywnie można okulary AR umieścić na mobilnej platformie jezdnej i z jej pomocą zmapować trudno dostępne miejsca. Istotą rozwiązania jest autonomiczna platforma 'rozumiejąca otoczenie', która jest wyposażona w systemy sensoryczne wraz z urządzeniem AR. Dzięki zabudowanej inteligencji jest ona w stanie omijać przeszkody i innych użytkowników danej przestrzeni i równocześnie orientować się w zakresie swojej lokalizacji. Połączenie tych cech z technologią mapowania przestrzeni z wykorzystaniem okularów AR pozwala na autonomiczne tworzenie map przestrzennych. Urządzenie to zastępuje żmudny i często niezgodny z rzeczywistością proces ręcznego tworzenia map 3D. Jest też alternatywą dla stacjonarnego tworzenia Chmury Punktów z użyciem skanerów 3D.
Słowa kluczowe: autonomiczny robot, mobilność, skanowanie, AI
Logo Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój Logo Rzeczpospolita Polska Logo Ministerstwo Edukacji i Nauki Logo Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program pod nazwą „Inkubator Innowacyjności 4.0” realizowany jest w ramach projektu pozakonkursowego pn. „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Działanie 4.4).
Go to top