Wyszukiwarka

Lista Innowacji

Zaawansowane indykatory jakości wizualnej
Akademia Górniczo - Hutnicza
Akademia Górniczo - Hutnicza - CTT
Branża: Elektronika, Informatyka
Kierownik: dr hab. inż. Mikołaj Leszczuk, prof. AGH
Możliwe formy komercjalizacji: spółka typu spin-off, sprzedaż, licencja
Jednym z problemów w przesyłaniu sygnału wideo jest pomiar jakości postrzeganej przez odbiorców systemu, dlatego dla dostawcy treści jest bardzo istotnym szybkie wykrycie zniekształceń. Obecnie na rynku istnieją już pierwsze automatyczne systemy wykrywające zniekształcenia obrazu. Także i w ramach prac prowadzonych w Instytucie Telekomunikacji zostały opracowane algorytmy wykrywające takie zniekształcenia (https://qoe.agh.edu.pl/indicators/). Obecne jednak próby licencjonowania tych algorytmów w realiach biznesowych spotykają się problemami związanymi niestabilnością pracy algorytmów w warunkach zmian rozdzielczości obrazu. Dlatego, planowane jest przygotowanie do wdrożenia indykatorów zniekształceń jakości wizualnej, które zostaną przygotowane do pracy w warunkach produkcyjnych i zostaną przystosowane do zmian rozdzielczości obrazu. Nasze aktualne wskaźniki jakości wideo są dostępne i licencjonowane jako niezależne oprogramowanie, które można pobrać i uruchomić. Chcielibyśmy móc dokonywać demonstracji ostatecznej wersji technologii, uwzględniającej zmiany rozdzielczości, w formie oprogramowania, jako usługi (ang. Software as a Service, SaaS). Użytkownik będzie mógł przesyłać strumieniowo lub ładować materiały wideo na nasz serwer, a my odpowiadaliśmy użytkownikowi (przez przeglądarkę lub specjalne API) z wynikami analizy w postaci wartości indykatorów.
Słowa kluczowe: indykator jakości, algorytmy, wideo
Logo Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój Logo Rzeczpospolita Polska Logo Ministerstwo Edukacji i Nauki Logo Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program pod nazwą „Inkubator Innowacyjności 4.0” realizowany jest w ramach projektu pozakonkursowego pn. „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Działanie 4.4).
Go to top