Wyszukiwarka

Lista Innowacji

System redukcji pyłów zawieszonych w powietrzu
Akademia Górniczo - Hutnicza
Akademia Górniczo - Hutnicza - CTT
Branża: Ochrona środowiska
Kierownik: prof. dr hab. inż. Jacek Leszczyński
Możliwe formy komercjalizacji: spółka typu spin-off, sprzedaż, licencja
Istotą rozwiązania jest opracowanie technologii redukcji pyłów zawieszonych w powietrzu zanieczyszczonym z przestrzeni miejskiej i pozamiejskiej. Badania wstępne przeprowadzone w dniu 25 listopada 2019 roku. pozwalają ocenić skuteczność tej technologii na poziomie redukcji 20% pyłów z przestrzeni miejskiej. W proponowanym wariancie rozwiązania, za pomocą mobilnej stacji pomiarowej mierzy się stężenia pyłów PM10 i PM2.5, temperaturę oraz prędkość wiatru, wzdłuż wysokości od 0 do 200 m, dla obszaru charakteryzującego się znacznym stężeniami tych pyłów. Poprzez przekazanie danych pomiarowych do jednostki centralnej (komputera) ustalane są położenie oraz parametry warstwy inwersyjnej przy stężeniach pyłu przekraczających przyjęte normy dotyczące jakości powietrza. Zastosowanie generatora fali uderzeniowej prowadzi do zaburzenia lub też zniszczenia warstwy inwersyjnej i przywrócenia warunków sprzyjających konwekcji naturalnej pionowych ruchów mas powietrza, w celu obniżenia stężenia pyłów zawieszonych. Idea projektu polega na opracowaniu systemu przeznaczonego do interwencyjnej redukcji stężenia pyłów PM2.5 i PM10 w celu doraźnego zmniejszania zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi. System jako jedno z nielicznych dostępnych rozwiązań może przyczynić się do interwencyjnej poprawy jakości powietrza na danym obszarze.
Słowa kluczowe: smog, reduykcja pyłów, zanieczyszczenie
Logo Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój Logo Rzeczpospolita Polska Logo Ministerstwo Edukacji i Nauki Logo Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program pod nazwą „Inkubator Innowacyjności 4.0” realizowany jest w ramach projektu pozakonkursowego pn. „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Działanie 4.4).
Go to top