Wyszukiwarka

Lista Innowacji

Zastosowanie komórek macierzystych w leczeniu stanów zapalnych wymienia krów mlecznych
Uniwerystet Rolniczy w Krakowie
Uniwerystet Rolniczy w Krakowie - CTT
Branża: Zootechnika
Kierownik: dr inż. Joanna Pokorska
Broker: mgr inż. Justyna Warot
Telefon: 12 662 44 49
Email: justyna.warot@urk.edu.pl
Możliwe formy komercjalizacji: spółka typu spin-off, sprzedaż, licencja
W ramach projektu opracowano alternatywną terapię, z użyciem komórek macierzystych, która przyspieszy eliminację stanów zapalnych i wspomoże regenerację wymienia u krów mlecznych, a tym samym ograniczy występowanie mastitis w stadach bydła mlecznego. W wielu stadach bydła mlecznego występuje problem z powtarzającymi się stanami zapalnymi gruczołów mlecznych (mastitis) u zwierząt hodowanych. Jak dotąd jedynym skutecznym sposobem walki z chorobą jest stosowanie antybiotyków o szerokim spektrum działania. Od 28 stycznia 2022 r. na terenie Unii Europejskiej został wprowadzony zakaz prewencyjnego stosowania antybiotyków u zwierząt, w związku z czym istnieje ogromna potrzeba na znalezienie skutecznej terapii, która mogłaby usprawnić proces leczenia mastitis bez użycia antybiotyków. Innowacyjność zaproponowanego rozwiązania polega na użyciu jako materiału źródłowego dla komórek macierzystych, bardziej dostępnej tkanki tłuszczowej. Otrzymany produkt (zawiesina allogenicznych komórek macierzystych) jak i metoda jego aplikowania chorym krowom będą miały zastosowanie w usługach weterynaryjnych stosowanych w gospodarstwach zajmujących się produkcją mleka.
Słowa kluczowe: komórki macierzyste, mastitis, terapia, krowy mleczne
Logo Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój Logo Rzeczpospolita Polska Logo Ministerstwo Edukacji i Nauki Logo Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program pod nazwą „Inkubator Innowacyjności 4.0” realizowany jest w ramach projektu pozakonkursowego pn. „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Działanie 4.4).
Go to top