Wyszukiwarka

Lista Innowacji

Innowacyjna technologia granulacji surowców mineralnych
Uniwerystet Rolniczy w Krakowie
Uniwerystet Rolniczy w Krakowie - CTT
Branża: Mechanika, eksploatacja i budowa maszyn
Kierownik: dr hab. inż. Krzysztof Mudryk, prof. URK
Broker: mgr inż. Justyna Warot
Telefon: 12 662 44 49
Email: justyna.warot@urk.edu.pl
Możliwe formy komercjalizacji: spółka typu spin-off, sprzedaż, licencja
W ramach projektu opracowano innowacyjną technologię granulacji surowców mineralnych oraz stworzono prototyp stanowiska do granulacji. Technologia umożliwia granulację mieszanek mineralnych (rozdrobnienie poniżej 0,5 mm) w jakościowe granulaty.  W pierwszym etapie technologia bazuje na granulacji talerzowej. Drugi etap, po uformowaniu granul, realizowany jest w urządzeniu bębnowym, gdzie dochodzi do utwardzania oraz suszenia granul. Granulaty, wytworzone za pomocą tej technologii, posiadają powtarzalną granulację oraz zwiększoną wytrzymałość mechaniczną. Utworzony prototyp stanowiska pozwala na granulację mieszanek mineralnych charakteryzujących się sypkością z możliwością zastosowania lepiszczy w formie roztworów cieczowych. Dodatkowo możliwe jest wykonywanie granulatów warstwowych np. z powłoką o funkcjonalnych właściwościach (np. o zwiększonej wytrzymałości). Główną innowacją prezentowanej technologii jest możliwość granulacji mieszanek mineralnych o ściśle zdefiniowanej geometrii. Proces ten prowadzony jest dwuetapowo uzyskując możliwość wprowadzenia w drugiej fazie tzw. otoczkowania dodatkową funkcjonalną frakcją. Dodatkowa frakcja pozwala na zwiększenie wytrzymałości lub uzyskanie efektu opóźnionego rozkładu granul w glebie. W drugim etapie granulacji nadawane są cechy wytrzymałościowe granul – oprócz otoczkowania, podstawowym procesem jest zwiększenie gęstości, poprzez intensywne obtaczanie w strumieniu ciepłego powietrza. Możliwość uzyskiwania, takich cech jakościowych granul nawozowych w jednym procesie produkcyjnym jest innowacyjnym rozwiązaniem procesowym.
Słowa kluczowe: granulacja surowców, granulaty, otoczkowanie, zwiększenie wytrzymałości
Logo Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój Logo Rzeczpospolita Polska Logo Ministerstwo Edukacji i Nauki Logo Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program pod nazwą „Inkubator Innowacyjności 4.0” realizowany jest w ramach projektu pozakonkursowego pn. „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Działanie 4.4).
Go to top