Wyszukiwarka

Lista Innowacji

„Eko-saszetka na sosy, dressingi i dipy”
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie - CTT
Branża: Opakowaniowa
Kierownik: prof. UEK, dr hab. inż. Agnieszka Cholewa-Wójcik
Broker: Małgorzata Smaga-Szczepańczyk
Telefon: 12 293 59 09
Email: szczepam@uek.krakow.pl
Możliwe formy komercjalizacji: licencja, sprzedaż praw do wypracowanej innowacji
To pomysł na zapakowanie pojedynczej porcji wyrobu tzw. zimnych sosów (ketchupów, musztad, dressingów, dipów itp.) w biodegradowalnym opakowaniu wykonanym z folii żelatynowej o formie konstrukcyjnej saszetki. 
Opakowanie to powstało z myślą o przeciwdziałaniu marnotrawstwu niewykorzystanej żywności i jest odpowiedzią na trend związany z porcjowaniem produktów spożywczych. Jednocześnie jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie opracowania koncepcji opakowań biodegradowalnych, ograniczających obciążenie środowiska naturalnego. Wartością dodaną jest fakt możliwości modyfikacji składu folii, poprzez wprowadzenie dodatkowych substancji wpływających na właściwości antyoksydacyjne, biobójcze, przeciwwirusowe itd., które są szczególnie pożądane w czasie zagrożenia epidemicznego.
Spośród cech różnicujących Innowację na tle konkurencji i pokrewnych rozwiązań należy wymienić:
1. Innowację materiałową: do wytwarzania formy konstrukcyjnej opakowania w postaci saszetki zastosowana zostanie folia żelatynowa, której właściwości można modyfikować w zależności od zastosowanych dodatkowych składników.
2. Wartość ekologiczną: dzięki zastosowaniu folii biopolimerowych, otrzymujemy opakowanie, które po zużyciu zawartości w sprzyjających warunkach środowiskowych ulega w ciągu 4 tygodni biodegradacji. Ponadto Innowacja będzie kształtowała świadomość ekologiczną społeczeństwa, skłaniając je do wyboru opakowań przyjaznych dla środowiska.
3. Niski koszt wytworzenia zarówno materiału opakowaniowego, jak również gotowego opakowania: koszt wytworzenia metra kwadratowego folii kosztuje ok. 50-60 gr. Zatem cena foli żelatynowej w stosunku do korzyści ekologicznych i regulacji prawnych ukierunkowanych na ograniczenie zużycia klasycznych folii polimerowych jest wysoce satysfakcjonująca.
4. Szeroki zakres grupy docelowej: opakowanie może być dedykowane dla podmiotów świadczących usługi na wynos oraz barów szybkiej obsługi, w których do posiłków stosowane są dodatki w postaci zimnych sosów. Potencjalnymi podmiotami zainteresowanymi wdrożeniem eko-szaszetki na sosy, dressingi i dipy, jak i innych form żelatynowego opakowania mogą być to przede wszystkim podmioty takiej jak: punkty gastronomiczne, restauracje, pizzerie oraz międzynarodowe sieci barów szybkiej obsługi takie jak Mc Donalds, Burger King, KFC itd. Ponadto zainteresowani Innowacją mogą być producenci szeroko pojętych przetworów warzywnych oraz sosów.
Słowa kluczowe: opakowania z folii biopolimerowych, biodegradowalne opakowania, eko-saszetka
Logo Fundusze Europejskie Inteligentny Rozwój Logo Rzeczpospolita Polska Logo Ministerstwo Edukacji i Nauki Logo Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program pod nazwą „Inkubator Innowacyjności 4.0” realizowany jest w ramach projektu pozakonkursowego pn. „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Działanie 4.4).
Go to top