Zespół naukowy z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie zdobył wyróżnienie w XXV edycji konkursu „Polski Produkt Przyszłości", w kategorii „Produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki” oraz III miejsce w konkursie o Nagrodę Siemensa i Politechniki Warszawskiej.
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie otrzymał wyróżnienie w XXV edycji konkursu „Polski Produkt Przyszłości”, w kategorii „Produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki”. Nagrodzony został projekt: „HOGWEED - mikrofalowe urządzenie do niszczenia roślin inwazyjnych”. To już kolejna nagroda za ten wynalazek. HOGWEED został również nagrodzony III miejscem w 27. edycji Konkursu o Nagrodę Siemensa i Politechniki Warszawskiej. Najnowsza edycja konkursu została zorganizowana w nowej formule pod hasłem "Dane dla środowiska".
Autorami zwycięskiego projektu są:
- JM Rektor URK – dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK (Katedra Inżynierii Produkcji, Logistyki i Informatyki Stosowanej, Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki URK),
- dr hab. inż. Krzysztof Słowiński, prof. URK (Katedra Użytkowania Lasu, Inżynierii i Techniki Leśnej, Wydział Leśny URK),
- dr inż. Beata Grygierzec (Katedra Agroekologii i Produkcji Roślinnej, Wydział Rolniczo-Ekonomiczny URK).
HOGWEED to robot zdalnie sterowany do niszczenia roślin inwazyjnych, w szczególności barszczu Sosnowskiego. Mobilne urządzenie może być stosowane w różnych typach siedlisk (zmiennie uwilgotnionych; jednostkowy nacisk urządzenia na podłoże jest trzykrotnie mniejszy niż pod stopą człowieka). Mikrofale emitowane przez anteny urządzenia są w stanie niszczyć rośliny barszczu w każdej fazie wzrostu fenologicznego. W przeciwieństwie do innych znanych technologii, urządzenie potrafi trwale ograniczyć zdolność kiełkowania nasion, czego do tej pory nie uzyskano innymi metodami. Wyniki prac dotyczą trwałej eliminacji niepożądanej roślinności inwazyjnej z różnych siedlisk w tym obszarów cennych przyrodniczo np.: Natura 2000, parki krajobrazowe, parki narodowe.
Wynalazek opracowany został w ramach pracy przedwdrożeniowej realizowanej w ramach programu pod nazwą "Inkubator Innowacyjności 4.0".
Więcej informacji na temat tej technologii w zakładce
BAZA INNOWACJI